Blog

Güvenlik Blog

Termal Kamera Nedir?

Termal kamera ilk olarak askeri amaçlar için geliştirilmiş ve birliklerin gece muharebe yeteneklerini geliştirmek için kullanılmıştır. Teknolojinin kademeli olarak olgunlaşması, maliyetlerin düşmesi ve özellikle soğutulmamış kızılötesi dedektörlerin ortaya çıkmasıyla, kızılötesi ürünler ticari piyasada yaygınlaşmaya başlamıştır.

Termal kameralar, diğer gece görüş cihazları ile karşılaştırıldığında, aşağıdaki gibi benzersiz bazı avantajlara sahiptir.

  • Algılama aralığında her noktada sıcaklık gerçek zamanlı görüntüleme, izleme anormallikleri ve sorun giderme ve otomatik alarm izleme
  • Diğer gece görüş teknolojilerinden farklı olarak, her türlü aydınlatma koşulunda çalışabilme
  • Görünür ışıktan kaynaklanan parazit sorununun olmaması
  • Sise nüfuz edebilme ve yüksek görünürlük sunma

Termal kamera kızılötesi ışık yayar mı? İnsan vücuduna zararlı mıdır?

Kızılötesi kamera, herhangi bir ışık kaynağını aktif olarak göndermez. Sıcaklık dağılımı esas olarak, ışığa duyarlı elemandan yayılan yüzeysel termal radyasyonun temassız bir şekilde görüntülenmesiyle ölçülür.

Termal kamera duvardan geçebilir mi?

Hayır, kızılötesi termal kamera, bir nesnenin yüzey sıcaklığını algılayan ve görselleştiren bir cihazdır, bu yüzden doğal olarak duvara nüfuz etme işlevi yoktur.

Termal kamera tamamen karanlık bir ortamda net olarak görülebilir mi?

Kızılötesi dedektör sıcaklığı algılar ve aktif bir ışık kaynağının olup olmamasından etkilemez. Bununla birlikte, kızıl ötesi görüntünün, olağan görülebilir ışık görüntüsünden farklı bir sıcaklık dağılım haritası olduğu unutulmamalıdır.

Termal kameranın tespit ettiği nesnelere temas etmesi gerekir mi? Mesafenin herhangi bir etkisi var mı?

Hayır, kızılötesi dedektör temassızdır, bu nedenle sıcaklığı ölçmek için nesnenin yüzeyine dokunmanız gerekmez. Algılama mesafesi, objektife bağlı olarak normal bir kameranınkine benzer, ancak sadece lens algılama mesafesi aralığındadır.

Termal kamera güvenilir mi?

Temassız termal indüksiyon sıcaklık ölçümü olduğundan, hata kaçınılmazdır. Geleneksel termal görüntüleme kamera sıcaklık aralığı -20 ila 150 ° C arasında ± 2 ° C, insan vücudu sıcaklık ölçüm kamera sıcaklığı aralığı 20 ila 45 ° C arasında ± 0.5 ° C hata toleransına sahiptir.