Blog

IT Blog

Uzaktan Çalışma ve Vpn Teknolojisi

Vpn teknolojisi yıllardan beri kullanılmakta olan yerel ağınıza, şirket dışından güvenli bir tünel (ssl vpn) ile güvenli bağlantı kurmanızı sağlayan bir teknolojidir. Genel olarak şirketlerin şubeleri arasındaki ve dış kaynakları ile iletişimi şifreleyerek güvenli iletişim sağlamasını amaçlamaktadır.Covid-19 ile hayatımıza giren uzaktan çalışma mantığında vpn çok önemli bir rol oynamaktadır.

VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi bir arada kullanmaktadır. Bir bilgisayardan karşı taraftaki diğer bilgisayar arasındaki iletişim kriptolama yapılarak güvenli bir tünel kurulması sağlanır.

Bu tünel içerisinden geçen veri şifrelendiği için araya giren veya girmeye çalışan kişiler yalnızca kriptolu veriyi görebileceği için güvenliğiniz sağlanmıştır. Bu kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizliliğiniz de o kadar güvenli olur. Aynı zamanda tüm veri akışınızı (DNS istekleriniz de dahil olmak üzere) bu tünel içerisine aldığınız takdirde tam bir koruma sağlamış olursunuz.

VPN (Virtual Private Network) terimi “Sanal Özel Ağ” olarak Türkçeye çevrilebilir. Temel anlamıyla internetteki gerçek IP adresiniz gizlenip, tanımlanmış özel bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, çalıştığınız firmaya uzaktan bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken bağlantınızı şifreleyerek kimliğinizin tespit edilememesini de sağlar. Vpn iletişimi kriptolu olduğundan ve sörf yaparken nereye gittiğinizin çözülememesi sebebiyle ülkenizdeki yasaklı, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN tünelleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. VPN tüneli gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir.

Çalışma alanınıza (şirketinize) uzak masa üstü veya diğer hizmetler ile bağlantı sisteminizde siber güvenlik açığı vereceğinde tehlikelidir. Vpn çok hızlı değildir ama iş alanınıza bağlanıp dosya sistemine, sunucudaki bir uygulamaya ulaşmanızı sağlayan en sağlıklı ve güvenli araçtır.

Vpn, firewall ve hot spot çözümlerimiz için sayfamızı inceleyebilirsiniz.