Blog

Haberler

ABD’de Kripto Madenciliği için Nükleer Santral Kuruluyor

Data Center Dynamics’ten bir rapor, ABD’li bir elektrik şirketi olan Talen Enerji’nin Pennsylvania’daki nükleer Susquehanna Buhar Elektrik İstasyonunun yanına 300 MW’lık bir kripto madenciliği tesisi ve veri merkezi kurmayı planladığını söylüyor.

Kripto madenciliği operasyonundan sorumlu işletme olan Cumulus Coin, Talen Enerji’nin bir alt kuruluşu olmakla beraber projenin 2022 baharında devreye girmesini ve ilk geliştirme aşamasının 164 MW kapasiteye sahip olmasını beklemekte. Hedef, tamamlandığında en az 300 MW yerinde güce ve gelecekte 1 GW kapasiteye kadar büyüme sağlamak.

New York’taki Albany Mühendislik Şirketi bu tür kripto madenciliği operasyonlarının 200 yıllık bir hidroelektrik santralinden kazanılandan daha fazla kar sağlayacağını belirtti.

Talen Enerji, daha geniş veri merkezi tesisinin veri merkezi müşterilerine düşük maliyetli, güvenilir, karbonsuz güç sağlayacağını söyledi. Bu sistemin, müşterilere doğrudan veri merkezine sağlanacak; karbon salınımı olmayan, yenilenebilir gücün yaşatabileceği kesintileri yaşatmadan ve fosil yakıt kullanmadan 7/24 enerji sağlayacağını da belirtti.

Talen Enerji, siteyi temel atma için hazırlamak için ilçe ve eyalet düzeyinde gerekli izinleri zaten aldığını ve Susquehanna Hiper Ölçekli Yerleşkesindeki ilk binanın inşaatına mümkün olan en kısa sürede başlamak için izin başvurusunda bulunduğunu söyledi.

ABD kripto madenciliği operasyonlarını genişletmeye devam ederken Çin, kömür santralleri üzerinden çalışan Bitcoin madenciliğini çökertmeye ve 2060 yılına kadar karbon salınımını nötrlemeye çalışıyor. Baskılar, aynı zamanda, Ethereum’daki son düşüşle birlikte, Çin’de piyasaya çıkan ikinci el grafik kartlarının artmasının ana nedeni.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden yakın tarihli bir rapor, Bitcoin madenciliğinin bazı ülkelerden daha fazla olan yaklaşık 105 terawatt/saat elektrik kullandığını söylüyor. Bazı ülkeler bu Bitcoin madenciliği operasyonlarından bazılarına güç sağlamak için hidroelektrik enerji ve hatta jeotermal enerji gibi daha temiz enerji alternatiflerine yatırım yapıyor.