Blog

Haberler

Amazon Uydu İnterneti için Önemli Bir Adım Attı

Amazon, geçtiğimiz Nisan ayında, Elon Musk’ın Starlink projesine rakip olmak için önemli bir adım atarak Facebook’un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimini satın aldığı öğrenildi. Satın alınmanın ortaya çıkmasının ardından Amazon ve Facebook ayrı ayrı haberi doğruladı.

Eski Facebook mühendisleri, Amazon’un dünya çapında yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı sağlayabilen yüzlerce uyduyu inşa etmek ve yörüngeye göndermek için 10 milyar dolarlık projesini destekleyecek. Amazon’un uydu yarışına girme planları 2019’da açıklanmıştı. Girişim olarak adlandırılan Project Kuiper aracılığıyla şirket, düşük Dünya yörüngesine 3.236 internet uydusu yerleştirmeyi hedefliyor.

The Information’ın raporuna göre, Facebook’un yaklaşık bir düzine uydu mühendisinden oluşan ekibinin fizikçilerin yanı sıra havacılık ve kablosuz sistemler üzerinde çalışma deneyimi olan donanım ve yazılım mühendislerini içerdiği söyleniyor. Bazı ekipman ve tesislerin yanı sıra fikri mülkiyeti de içeren anlaşmanın mali şartları açıklanmadı.

Kuiper Projesi’nin iyi ilerlediğine inanılıyor. Geçen yıl, projeyi sürdürmek için Amazon tarafından kurulan bir yan kuruluş olan Kuiper Systems LLC’nin aşamalı dizi tasarımı kullanarak yeni bir tür uydu anteni geliştirdiği ortaya çıktı. Avantajı, çoğu geleneksel uydunun kullandığı gibi, iki yerine tek bir anten çanağı kullanması ve bu da üretim maliyetlerinde önemli bir azalmaya yol açmasıdır.

Yine de Amazon, yeni ortaya çıkan uydu internet pazarında hala sert bir rekabetle karşı karşıya. Rakipleri arasındaki Starlink uzaya 1.500’den fazla uydu yerleştirdi ve Eylül ayında küresel kapsama sağlamayı bekliyor. Starlink, internet hizmetlerinde beta testlerine de başladığı için yarışa şu an için liderlik ediyor.

Bir diğer büyük rakip ise İngiliz hükümeti tarafından desteklenen ve bu sene içerisinde kuzey yarımkürede çalışmaya başlaması beklenen OneWeb. Kısa bir süre önce 36 adet uyduyu yörüngeye fırlatan OneWeb de ileride Amazon ve SpaceX gibi dünya çapında internet sağlamayı planlıyor.