Blog

Haberler

Apple Watch sayesinde suçlular yakalandı

Apple cihazlarının bul özelliği, şüphesiz akıllı cihazlardaki en önemli özelliklerden biri. Kullanıcılar bu sayede, kaybolan ya da çalınan elektronik eşyalarını bulma şansını arttırıyor. Bunun en taze örneği ise, geçtiğimiz hafta Brezilya’da gerçekleşti. Rio Grande polisi, Apple Watch üzerindeki “Bul” özelliğini kullanarak, silahlı soyguncuları yakaladı.

Apple Watch cihazımı bul teknolojisi ile yakalandılar

Soygun, geçtiğimiz hafta Brezilya’da üniformalı üç kişi tarafından gerçekleştirildi. Hırsızlar bir adet Apple Watch, araba ve bazı değerli eşyaları çalarak, ortadan kayboldu. Ancak akıllı saatteki fark etmedikleri bir özellik, hızlıca yakalanmalarına neden oldu. Polis Apple Watch‘un üzerindeki “bul” özelliği sayesinde, soyguncuların yerini tespit etmeyi başardı. Operasyon sonrası çalınan akıllı saat, araba ve değerli eşyalar, sahibine teslim edildi.

Polis raporları, Apple Watch özelliklerinden tam olarak bahsetmiyor. Fakat suçluların yakalanmasındaki rolünden yola çıkarak, saatin hücresel bağlantıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu işlevi etkinleştirdiğinizde, cihaz kapalı olmadığı sürece anlık olarak konum takibi yapılabiliyor.

Apple cihazlarda Bul özelliği nasıl açılır?

Apple Watch, bu özelliğe sahip tek cihaz değil. Hem Android, hem de iOS ürünlerinde bulunun bu güvenlik önlemini açmak, aslında oldukça kolay. Kullanıcıların tek yapması gereken, akıllı ürünlerindeki ayarlar kısmına girmek ve cihazımı bul seçeneğini aktif hale getirmek. Daha sonra yaşanabilecek talihsiz bir durumda, cihazınıza göre Google ya da Apple‘ın ilgili sitesine girerek konumu belirlemek. Aynı zamanda kullanıcılar bu yöntemle cihazlarını bulmak dışında kilitleyebilir ve verilerini tamamen silebilir.

Bir akıllı cihazı bulmak, kilitlemek veya silmek için bu cihazın;

  • Cihaz açık olmalı
  • Google veya Apple Hesabı’nda oturum açılmış olmalıdır
  • Mobil veriye veya kablosuz bir ağa bağlı olmalıdır
  • Konum özelliği açık olmalıdır
  • Cihazımı Bul özelliği açık olmalıdır