Blog

Haberler

Google Chrome’a Yalnızca HTTPS Modu Geliyor

Google, tüm bağlantıları HTTPS’ye yükselterek kullanıcıların web trafiğinin gizlice izlenmesini önlemek için Chrome web tarayıcısına Yalnızca HTTPS modu eklemeye çalışıyor.

Bu yeni özellik şu anda Mac, Windows, Linux, Chrome OS ve Android için Chrome 93 Canary ön izleme sürümlerinde test edilmekte.

Henüz resmi bir duyuru yapılmamış olsa da yalnızca HTTPS modu, muhtemelen Chrome 93’ün dengeli duruma ulaşmasının beklendiği 31 Ağustos’ta kullanıma sunulacak.

Chrome, mümkün olduğu takdirde adres çubuğuna yazılan bütün URL’leri HTTPS’te açmaya başladığı bir güncelleme yayınlamış olsa da yalnızca HTTPS modu kişisel verilerinizin korunmasına yönelik önemli bir adım.

Google, HTTPS’yi tüm web sitelerinde otomatik olarak etkinleştirme seçeneği eklemeyi düşünen ilk büyük web tarayıcısı satıcısı değil. Örneğin, Chromium tabanlı Microsoft Edge, Temmuz ayında tahmini bir sürümle Canary ve geliştirici ön izleme kanallarında ön izlemede bulunan yeni bir otomatik HTTPS seçeneğini etkinleştirdikten sonra, HTTP üzerinden web sitelerini ziyaret ederken kullanıcıları güvenli HTTPS bağlantılarına geçirecek şekilde yapılandırılabilir.

Mozilla da ayrıca, HTTPS protokolünü kullanmak için URL’leri yeniden yazarak web’de gezinmeyi güvence altına alan bir yalnızca HTTPS modu ekledi (bu özellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olsa da, tarayıcının ayarlarından etkinleştirilebilir).

Ortadaki Adam (MITM) Saldırılarından Korunma ve Trafik Kurcalama

Google Chrome, web sitelerine yapılan tüm bağlantıları HTTPS’ye yükselterek, kullanıcıları, şifrelenmemiş HTTP protokolü üzerinden internet sunucuları ile değiş tokuş edilen verileri gözetlemeye çalışan ortadaki adam (MITM) saldırılarından koruyacaktır.

HTTP üzerinden gönderilen ve alınan hassas bilgiler (parolalar, kredi kartı bilgileri vb.), kullanıcıların güvenliği ihlal edilmiş bilgisayarlarında çalışan kötü amaçlı yazılımlar tarafından da toplanabilir.

HTTPS ayrıca, web trafiğinize müdahale etmeye çalışan saldırganların, internet siteleriyle değiştirilen verileri tespit edilmeden değiştirmemesini sağlar.

Google Chrome, yalnızca HTTPS modu etkinken internette gezinirken her zaman HTTPS kullandığınızdan emin olarak, sitelerin sunucularına yapılan tüm bağlantıları şifreleyerek aktarım sırasında verilerinizin güvenliğini sağlamaya da yardımcı olacak.