Blog

Haberler

Bugatti-Rimac Ortaklığı Kuruldu

Otomotiv dünyasının en eski isimlerinden biri olan Bugatti sektörün yeni isimlerinden biri olan Rimac ile ortaklık kararı aldı. Bugatti’nin mevcut sahibi Volkswagen Grubu, Rimac ile yapılan ortaklığın ardından hisselerini Porsche’ye aktardı. Otomotiv markası sahipliğinin giderek karmaşıklaşan dünyasında, Porsche zaten Rimac’ın %24 hissesine sahipti.

“Bugatti Rimac” adını taşıyacak olan yeni şirket, Rimac’ın Hırvatistan’ın Zagreb kentindeki genel merkezi ile Bugatti’nin Molsheim, Fransa’daki geleneksel evi arasında bölünmüş yaklaşık 430 çalışanla başlayacak.

Yeni şirketin üretime geçecek ilk araçları iki hiper otomobil modeli olacak: Bugatti Chiron’un devamı ve Rimac Nevera EV’nin üretim versiyonu. Rimac basın açıklamasına göre, ortaklaşa geliştirilen Bugatti modelleri daha uzun vadede planlanıyor. Bugatti Automobiles SAS, Molsheim’daki tesiste Bugatti modelleri üreterek yeni ortak girişimde var olmaya devam edecek.

“Hırvatistan’ın Elons Musk’ı” olarak anılan 33 yaşındaki Rimac CEO’su Mate Rimac yaptığı açıklamada; “Rimac ve Bugatti, masaya getirecekleri bakımından mükemmel bir çift. Genç, çevik, hızlı bir otomotiv ve teknoloji şirketi olarak elektrikli araç teknolojilerinde kendimizi önder konumunda görüyoruz. Nevera isimli aracımızda sadece hiperaraçlar yapmadığımızı ve hızlı olmasının yanı sıra yüksek kalitede araç yaptığımızı da gösterdik. Bugatti’nin de olağanüstü mirası bulunuyor” dedi.