Blog

Haberler

Jeff Bezos Amazon’daki Görevinden Ayrıldı

Jeff Bezos’un Amazon CEO’luğu saltanatı 5 Temmuz Pazartesi günü sona erdi ve dünyanın en zengin insanı olarak görevini bıraktı.

Bloomberg’in Milyarder Endeksi’ne göre, 57 yaşında tahmini 199 milyar dolarlık servetiyle bu rolden emekli olacak. Servet, büyük ölçüde onun Amazon varlıklarından ve diğer varlıklarından oluşuyor. Geçen yıl Amazon’dan 81.840 dolar maaş ve 1,6 milyon dolar başka tazminatlar aldı.

65 yaşındaki orta sınıf bir Amerikalıdan yaklaşık 740 bin kat ve Britanya kraliyet ailesinin neredeyse iki katı serveti olan Jeff Bezos’un net değeri bazı ülkelerin GSMH’lerini bile geçiyor. Bezos’un serveti pandemi sebebiyle internetten yapılan alışverişlerin de artmasıyla 2020 yılında 75 milyar dolar arttı.

Binlerce Amazon işçisi gıda kuponları ile geçinip kötü koşullarda çalışırken cüzdanının kalınlaşmasını izlediği için eleştiriler alan Bezos, koltuğunu 1994 senesinde onu dünyanın en zengin insanı yapan şirketini kurduğu gün Amazon Ağ Hizmetleri yöneticisi Andy Jassy’ye bıraktı.

Bir sıkıntı yaşanmazsa Amazon’dan emekliliğinin 15 gün sonrasında, 20 Temmuz’da kurucusu olduğu “Blue Origin” isimli havacılık ve uzay araştırma şirketinin “New Shepard” isimli roketiyle uzaya çıkmayı planlıyor. Kardeşi Mark Bezos ile yapacağı bu yolculuğun bir diğer önemi de Bezos’un uzaya çıkacak ilk milyarder olacak olması.