Blog

Haberler

Şarj Olurken Kripto Madenciliği Yapacak Bir Araba Geliyor!

Kanadalı elektrikli araba üreticisi Daymak şarj olurken kripto para madenciliği yapacak bir araba üretmeyi planlıyor. 2023’te satışa sunulması planlanan Avvenire Spiritus aracının ön sipariş ödemelerini kripto para ile kabul eden Daymak, aracın Bitcoin ve Dogecoin madenciliği için uygun olduğunu söyledi.

Daymak’ın “Nebula Madenci” adını verdiği teknolojinin henüz patenti alınmadı. Avvenire üretimi henüz başlamamış bile olmasına rağmen Daymak ön siparişlerden 350 milyon dolar gelir elde etti.

Yine de Daymak gelecek konusunda iyimser. Daymak başkanı Aldo Baiocchi, bir basın açıklamasında alıntı yaparak, “Çoğu araç garajınızda otururken değer kaybederken, Nebula Madenci Spiritus’unuz park halindeyken size para kazandıracak” dedi.

“Daymak, başlangıcından bu yana yıkıcı teknolojiler için bir şampiyon olmuştur ve mevcut kripto hareketi, 2023 Spiritus çıkış tarihine kadar blockchain devriminin ortasında olacağımızın açık bir göstergesidir.”

Elektrikli scooterlarda uzmanlaşan ancak otomobillere büyük bir geçiş yapmayı planlayan Daymak, Nebula Madencisinin araç şarj olduğunda işine başlayacağını söyledi.

Kripto para madenciliği, bilgisayarların kripto ağlarını güvence altına almak ve madeni paralar oluşturmak için karmaşık bulmacaları çözdüğü, enerji yoğun bir süreçtir. Eleştirmenler ve Tesla CEO’su Elon Musk bile çevre için kötü etkilerinden bahsettiler.

Daymak, arabayı, sahiplerinin arabalarının çıkardığı kripto para birimlerini toplamasına, depolamasına ve işlem yapmasına izin verecek bir Nebula Cüzdanına bağlamayı planlıyor.

Şirket yaptığı açıklamada, Dogecoin, Ethereum, Bitcoin ve Cardano dahil olmak üzere kripto para birimlerinde ön sipariş ödemelerini kabul ettiğini söyledi.

Kripto veri platformu Coingecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, Daymak’ın fikriyle ilgili birtakım sorunlar olduğunu söyledi.

“Birkaç yıl dayanması gereken bir makineye bir bitcoin madenciliği çipi yerleştirmek, bitcoin’in zorluğunun zamanla artmayacağını varsayar” dedi. “Bitcoin’in zorluğu zamanla artacak ve eski madencilik çiplerini verimsiz ve modası geçmiş hale getirecek.”

Kripto madenciliği için arabanın sürekli olarak internete bağlı kalması gerektiğini de unutmayalım.