Blog

Haberler

Starlink Eylül’de Küresel Kapsama Sağlamayı Bekliyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in uydu internet birimi olan Starlink’in Eylül ayına kadar sürekli küresel kapsama sağlamayı beklendiği bildirildi. Açıklamayı yapan SpaceX başkanı Gwynne Shotwell 22 Haziran günü gerçekleşen bir web konferansında “1800 kadar uyduyu yörüngeye başarıyla yerleştirdik ve tüm bu uydular Eylül ayında operasyonel yörüngelerine ulaştığında sürekli küresel kapsama alanına sahip olacağız ancak sonra her ülkeye gidip telekom hizmetleri sağlamak için onay almamız gereken düzenleyici çalışmalarımız olacak.” dedi.

Shotwell, Starlink’in yaklaşık 10 milyar dolarlık bir maliyetle toplamda 12.000 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planladığını ve şu an 11 ülkede beta servislerini sunduğunu söyledi.

Musk, Mayıs ayında alçak yörüngeli uydu ağının internet hizmeti için 500.000’den fazla ön sipariş aldığını ve talebi karşılamak için herhangi bir teknik sorun beklemediğini söylemişti. Bunu da göz önüne alıp Starlink’in giderek artan sayıda olan küçük uydu üreticilerinden biri olduğunu da düşünürsek yakın gelecekte Starlink benzeri uydu internet sağlayıcılarının telekomünikasyon sektöründe rekabeti kızdıracağını söyleyebiliriz.