Blog

Haberler

Windows 11 Hakkında Bildiklerimiz

Microsoft’un 24 Haziran’da yaptığı bir konferansta Windows 11 tanıtıldı. Windows 10’un çıkışından bu yana Windows konusunda sessiz olan Microsoft’un Windows 11 ile daha modern animasyonlara sahip, daha güvenli ve daha hızlı bir işletim sistemi ile bu senenin sonunda kademeli olarak aynı Windows 10’un çıkışında olduğu gibi ücretsiz bir güncelleme olarak kullanıma sunulacağı söylendi.

Yeni Bir Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü

Yeni tasarımında görev çubuğunu ve başlat menüsünü ortalamayı seçen Microsoft akıllara yıllardır süregelen MacOS tasarımını getiriyor. Keskin köşeli pencere tasarımını bırakan Windows 11 yuvarlak köşeli bir pencere tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Yeni tasarımıyla dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda da daha kolay bir kullanım sunmayı hedeflemiş Windows 11.

Başlat menüsünün üst kısmında standart uygulama ikonları olmasıyla beraber kendi istediğiniz şekilde de bunları değiştirebiliyorsunuz tabii ki. Uygulamaların altında ise gerek bilgisayarınızda gerek OneDrive’ınızda bulunan en çok kullandığınız dosyaları açmanıza kolaylık sağlayan bir “Tavsiye Edilenler” menüsü mevcut.

Görev çubuğu ve başlat menüsüne gelen ufak sayılabilecek değişikliklerin dışında Windows 11 ile farklı masaüstleri kullanmak daha kolay ve kullanışlı hale gelmiş. Konferansta masaüstlerinizi farklı amaçlar için rahatça düzenleyebileceğiniz belirtildi. Aynı zamanda ekran bölme özelliğinin pencerelerinizin ayarlarınızı kaydederek ufak da olsa zaman kazandırmayı sağlayacağı ve ekranınızı bölmenin daha kolay bir hale getirildiği gösterildi.

Yeni Animasyonlar, Sesler ve Widgetlar

Windows 11’deki animasyonlar da daha pürüzsüz görünecek ve daha doğal hissettirecek şekilde güncellendi. Windows 10 ile karşılaştırıldığında bu başlat menüsüne tıkladığınızda veya bir pencereyi kapattığınızda çok belli oluyor. Yeni animasyonlar çok daha akışkan görünüyor ve daha doğal hissettiriyor.

Windows 11 ile çoğumuzun Windows Vista’da unuttuğu “widgetlar” geri dönüyor. Görev çubuğundaki widgetlar sekmesine tıkladığınızda hava durumu, son dakika haberleri, borsa ve benzeri birçok şeyi görmeniz mümkün.

Microsoft, widgetların yapay zeka küratörlüğünde içerikler sunduğunu söyledi. İstediğiniz gibi düzenlenebilen widgetların size göstermek istediği kategorileri de seçebiliyorsunuz.

Yenilenen Microsoft Mağazası ve Android Uygulamaları

Windows 11’in en büyük özelliklerinden biri yenilenen Microsoft Mağazası gibi görünüyor. Android uygulamalarını da içinde barındıran yeni mağaza herhangi bir telefon ihtiyacı olmadan Windows 11 bilgisayarınızda Android uygulamalarını çalıştıracak. Konferansta TikTok uygulamasının Windows 11’de çalıştığını göstermelerine rağmen bu özelliğin hemen gelip gelmeyeceği henüz belli değil.

Bütün bunların yanında Microsoft, yeni uygulama mağazasını tanıtırken Apple’a da gönderme yapmadan geçemedi. Microsoft Mağazası’ndaki uygulamaların kendi ticaret motoru olacağını söyleyen Microsoft, geliştiricilerin Microsoft’a bir pay vermeden bütün geliri alabileceğini söyledi.

Daha Hızlı ve Daha Güvenli

Microsoft, çok fazla detay vermemiş olsa da Windows 11 ile bilgisayarınızın performansını arttıracağını da söyledi. Firma Windows 11 güncellemelerinin %40 daha ufak boyutta olacağını ve arka planda yükleneceğini belirtti. Ayrıca Microsoft CPO’su Panos Panay Windows 11’in şu ana kadarki en güvenli Windows olduğunu belirtti.

Oyuncular için Geliştirmeler

Geçtiğimiz sene içinde oyun tarafına büyük yatırımlar yapan Microsoft, Windows 11 ile oyunlarda “üstün grafikleri daha iyi bir performansla” sunacağını belirtti. Otomatik HDR özelliğine vurgu yapan Microsoft oyunlardaki renklerin daha canlı görünmesini sağladıklarını söyledi.

“Direct Storage” özelliği ile oyunların direkt ekran kartından yüklenmesini sağlayan Windows 11 işlemcinin yorulmasını engelleyip daha hızlı yükleme süreleri amaçlıyor.

Xbox markasını bir oyun konsolu olmaktan çıkarıp aynı zamanda Windows içinde yazılım haline getiren Microsoft, 2021’in ilerleyen zamanlarında bulut oyun sistemini de kullanıma açmayı planlıyor.