Blog

Haberler IT Blog

Windows 11 Piyasaya Sürülmeye Daha Yakın

Microsoft, en son Insider derlemesinin Beta Kanalına yükseltilmesiyle Windows 11’in daha kararlı hale geldiğini ve piyasaya sürülmeye yaklaştığını duyurdu.

Windows Insider ekibi, “Geliştirici Kanalındaysanız, Windows 11’in daha kararlı sürümlerinde kalmak istiyorsanız Beta Kanalına geçmeyi düşünmenin şimdi doğru zamanı olabilir” dedi.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Windows 11 tamamen yeni bir kullanıcı arayüzü, yeni bir Başlat Menüsü, geliştirilmiş bir Dosya Gezgini, Windows widget’ları, yeniden tasarlanmış sanal masaüstleri ve daha pek çok şeyle birlikte geliyor.

Windows 11’in açıklanan bütün detayları için bu haberimize bakabilirsiniz.

Windows 11’e Yükseltme

Windows 11, dünya çapında 2022’nin başlarında piyasaya sürülmeye başlayacak olsa da, Microsoft, Haziran 2021’in sonlarında Windows’un bir sonraki sürümü olarak resmi olarak piyasaya sürdükten sonra zaten müşterilerin kullanımına sundu.

Windows 11 şu anda Windows Insider programına kayıtlı tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve herhangi bir Windows 10 bilgisayarına kurulabilir. Ancak unutmamanız gerekiyor ki bu Windows 11 sürümü henüz betada olduğu için performans sorunları yaşamanız muhtemel.

Haziran lansmanının bir parçası olarak Microsoft, Windows 11’i yükseltmek veya yüklemek için bir TPM 2.0 güvenlik işlemcisinin gerekli olduğunu söyleyerek Windows 11 donanım gereksinimlerini de açıkladı.

Ancak Microsoft’un daha sonra eklediği gibi, zaten geliştirici kanalında bulunan Windows Insider’lar, TPM CPU gereksinimini karşılamasa bile Windows 11 ön izleme yapılarını bilgisayarlarına yükleyebilirler.

Windows Insider programına kaydolduktan sonra, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Insider Programı‘na giderek ve Windows güncellemesini almak için Beta Kanalını etkinleştirerek dünya çapında kullanıma sunulan en son Windows 11 Insider derlemesine yükseltebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki şu anda Insider programı ile kullanıma sunulan Windows 11 sürümü henüz tamamlanmadığı için performans sorunları yaşama ihtimaliniz var.